Umelci

Marija Kuhar Šoša

Marija Kuhar Šoša

Marija Kuhar Šoša je jednou z najvýznamnejších mladých chorvátskych speváčok, oceňovanou umelkyňou, ktorá žne chvály za svoj jedinečný hlas a vynikajúci pódiový prejav. Vyštudovala hudobnú pedagogiku a spev na Hudobnej akadémii Univerzity v Záhrebe v triede Lidije Horvat Dunjko. Počas štúdia získala niekoľko štátnych a medzinárodných cien. Ako mimoriadne nadaná študentka bola štipendistkou CEE Musiktheater, Deutsche bank a chorvátskej vlády. Už počas štúdia účinkovala v inscenáciách Opernhaus Halle, Theater Romea v Barcelone a po ňom v Teatro Vittorio Emanuelle – Messina a v Národnom divadle v Záhrebe.

Spievala mnohé úlohy a účinkovala s významnými dirigentmi, spomedzi nich spomeňme aspoň Zubina Mehtu, s ktorým otvárala festival Juliana Rachlina v Dubrovníku.

Spolupracovala s viacerými orchestrami a komornými súbormi: Chorvátsky barokový orchester, Záhrebská filharmónia, Dubrovnícky symfonický orchester, Orchester Chorvátskej rádiotelevízie, Zadarský komorný orchester, Belehradská filharmónia, Slovinská filharmónia, Severočeská filharmónia, Zagreb Quartett a Chorvátsky komorný orchester.

Spolupracovala s významnými režisérmi ako Olivier Tambosi, Arnoud Bernard, Cesare Lievi, Ivo Guerra, Maurizio Garcia Lozano, Janusz Kica, Janusz Sikora, Dora Ruždjak Podlski, Ivan Leo Lemo, Ozren Prohić a Krešimir Dolenčić.

Z ocenení, ktoré Marija získala, sú najdôležitejšie tieto: tri špeciálne ceny na medzinárodnej speváckej súťaži v Passau (DE) a Studienauftrag v opere v Halle (DE); 2. cena na Chorvátskej národnej speváckej súťaži v Dubrovníku; 1. cena na chorvátskej súťaži komornej hudby vo Varaždíne a Zadare; 1. cena a Zvláštna cena opery Split (Chorvátsko) na prvej chorvátskej opernej súťaži Vero Vision a cena Chorvátskeho národného divadla v Záhrebe; a ďalšie. Záhrebská filharmónia ju v roku 2010 ocenila ako najlepšiu mladú hudobníčku v Chorvátsku.

Kategória

soprán

Identifikačné údaje

Bratislavský kultúrny spolok, o.z.

Rajská ul. 7

811 08 Bratislava

IČO: 42174295

DIČ: 2120006768

Kontakt

Tel.: +421902628412

Fax: +421244452679

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

 

Odber noviniek

Radi Vás budeme informovať o aktuálnych akciách a novinkách.

Search